Bisikletçilerden doğaya 765 fidan…

UNESCO DÜNYA MİRASI YOLUNDA FİDAN KORUSU

Bergama ve Selçuk ilçeleri öncülüğünde düzenlenen “UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turu”na katılan bisikletçiler 765 fidanlık koru oluşturdu.  

Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Selçuk ve Bergama ilçeleri arasında, Eylül ayında  ikincisi düzenlenen “UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turu”na katılan bisikletçilerin Ege Orman Vakfı'na yaptıkları fidan bağışları ile Tire-Yeğenli ağaçlandırma sahasında 765 fidanlık koru oluştu.  “Unesco Dünya Mirası Yolunda Korusu”nun ağaçlandırma alanında yapılan fidan dikim törenine Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Metin Gençol, Organizasyon Genel Koordinatörü Fatih Ertürkmen ve bisikletçiler katıldı.

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü işbirliği ile Tire-Yeğenli ağaçlandırma sahasında oluşturulan koruluk hakkında bilgi veren Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Metin Gençol; “Ağaçlandırma alanında ağırlıklı olarak fıstık çamı dikiliyor. Unesco Dünya Mirası Yolunda bisiklet turu ile 765 fidan hayat buldu. Etkinliğin doğaya ve çevreye katkısı oldu. Ben katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

ÇAM FISTIĞI BÖLGE HALKINA KATKI SAĞLAYACAK

Bu yıl ikincisi düzenlenen UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turu etkinliğinde bir ilke imza atıldığını belirten Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ise; “Tüm katılan bisikletçilerin bağışları böyle bir koruluk oluşturulmasını sağladı. Umarım yıllar içinde bu koruluk bir ormana dönüşecek. Çünkü 2018 yılında da devam edecek olan organizasyonda bu geleneği sürdüreceğiz. Öte yandan burada dikilecek olan fıstık çamının değerini ve bölgede yaşayan köylüler için ekonomik değerini Bergamalı olduğumuz için yakından biliyoruz. Çok önemli bir kırsal kalkınma projesi oldu. Fıstık çamlarının meyve vermeye başlaması ile birlikte köylülerin bu bölgeye sahip çıkması da sağlanmış olacak. O nedenle Ege Orman Vakfı'na seçimi için çok teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki yıllarda hem Selçuk'ta hem Bergama'da Ege Orman Vakfı ile farklı alanlarda benzeri çalışmaları yapacağız” dedi. Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı ise; “Yapılan işin önemi büyük. Bu etkinlikle Unesco Dünya Mirası Yolunda Bisiklet turu etkinliğimizi taçlandırmış olduk. Ben bu konuda hem Ege Orman Vakfımıza hem de İzmir Orman Bölge Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. Organizasyon Genel Koordinatörü Fatih Ertürkmen ise destek veren ve katılan herkese teşekkür ettikten sonra “Bu dikilen 765 fidan sadece binlerce ağaçtan oluşacak UNESCO Dünya Mirası Yolunda Ormanı için ufak bir başlangıç. Her sene gerçekleştireceğimiz birçok UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turu ile bu güzel amaca biraz daha yaklaşacağız.” diyerek sözlerine son verdi.

Konuşmaların ardından Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Metin Gençol, Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve Organizasyon Genel Koordinatörü Fatih Ertürkmen’e günün anısına plaket takdim etti ve fidanlar toprakla buluşturuldu.